Mineralne materije spadaju u grupu gradivnih i funkcionih hranljivih materija jer ulaze u sastav ćelija, tkiva i organa, a neke imaju i značajne uloge u organizmu. Smatra se da je ukupna količina mineralnih materija u telu odrasle osobe oko 5% od ukupne telesne mase.
Količine pojedinih mineralnih materija u organizmu su različite i njihova raspodela je neravnomerna. Npr. količina kalcijuma, magnezijuma i fosfora u kostima i zubima je veća nego u ostalim organima gde se ovi elementi nalaze u mnogo manjoj količini.
Opet, kalijuma ima mnogo više u mozgu, mišićima, jetri i bubrezima nego u krvnoj plazmi, što je obrnut slučaj sa natrijumom.
Fluor se zato nalazi u velikim količinama samo u zubima.
Mineralne materije imaju višestruke uloge u našem organizmu:
* učestvuju u metabolizmu jer pojedini od njih ulaze u sastav mnogih enzima
* učestvuju u regulaciji osmotskog pritiska kao i u u regulaciji acidobazne ravnoteže
* pomažu mišićno nervnu razdražljivost
* učestvuju u prometu vode u organizmu
* utiču na rast i razvoj
* pomažu kod stvaranja hlorovodonične kiseline u želucu
* učestvuju u izgradnji i obnovi kostiju i zuba
* pomažu aktivnost enzima, transport masti i kiseonika
* učestvuju u stvaranju hormona i hemoglobina
* pomažu kod regulacije koagulacije krvi
* utiču na stanje kose, kože i noktiju kao i na pigmentaciju kose i kože.
Minerali koje mi svakodnevnom ishranom unosimo u naš organizam su:
* kalcijum (Ca)
* kalijum (K)
* magnezijum (Mg)
* natrijum ( Na)
* hlor (Cl)
* fosfor (F)
* sumpor (S)
* jod (J)
* brom (Br)
* fluor ( F)
* gvoždje (Fe)
* bakar (Cu)
* kobalt (Co)
* selen (Se) kao i minerali u tragovima u koje spadaju:
*mangan (Mn)
*molibden (Mo)
* aluminijum (Al)
* nikl (Ni)
* hrom (Cr) i cink (Zn).
Kalcijuma ima u žitaricama, u mesu, siru i mleku, ribi, u mahunarkama (grašak, sočivo, pasulj), koštuničavom voću, posebno u orasima.
Namirnice bogate gvoždjem su iznutrice, lisnato povrće i suvo voće kao i pasulj, sočivo, grašak. Gvoždja ima u jajima, mesu i ribi, u koštuničavom voću, u ovsu, a u izvesnoj količini prisutno je u voću kao što su kruške npr.
Meso, školjke, kakao, pasulj, govedja jetra, pečurke, indijski čaj, sočivo, ječam (geršla), lešnik, orasi, a naročito badem, bogati su izvori bakra.
Fosfora ima u ribi, mesu, jajima, siru i žitaricama (u ječmu), u mahunarkama kao i u pirinču.
Crni luk je povrće koje sadrži pristojne količine fosfora u sebi.
Cink je u dovoljnim količinama za našu ishranu prisutan u soji, žumancetu, sočivu i pasulju, grašku, peršunu, pečurkama, terešnjama, kruškama i kikirikiju. Veoma je važno unositi ove životne namirnice u zimskom periodu, jer se smatra da je ovaj oligo element značajni protektor organizma od virusnih infekcija (gripa).
Morska riba haringa, tunjevina, prokelj, klice žitarica, posebno ječma, luk i paradajz, su izdašni izvori selena.
Joda ima u plodovima mora, kuhinjskoj soli i naravno u mineralnoj vodi „Minakva“. Od izuzetnog je značaja jer ulazi u sastav hormona štitaste žlezde, tiroksina, koji opet igra veliku ulogu u metabolizmu materija i celokupnom rastu. Na svu sreću potrebne dnevne količine su male i upotreba kuhinjske soli u normalnoj količini, zadovoljava potrebe organizma za njim.
Lisnato povrće, mahunarke, naročito suvi grašak, ječam i integralno brašno, jezgrasto voće, zelena salata i pirinač su izvori minerala mangana.
Namirnice bogate kobaltom su smokve, kupus, spanać, salata i kod nas nepravedno zapostavljena repa.
Već pomenuti fluor se nalazi u govedjem mesu, siru, jajima, maslacu, peršunu, kelju, šargarepi, krompiru, rotkvicama. Ima ga i u bademu, jabukama kao i u narandži, breskvi i kruški.
Magnezijum je sastojak biljnog pigmenta hlorofila, te je stoga prisutan u zelenom povrću. Magnezijumom je bogat grašak, spanać, kelj, pšenica, kukuruz, koštuničavo voće, posebno badem, a ima ga i u pasulju. Veoma je važan mineral, jer igra veliku ulogu u metabolizmu ugljenih hidrata.
Natrijuma ima najviše u kuhinjskoj soli, u hlebu, preradjevinama od mesa, slanom margarinu i slanom siru, punomasnom mleku u prahu. Male količine su prisutne u pirinču, krompiru i testeninanma.
Kalijum je mineral čija je veća količina potrebna deci jer rastu i trudnicama i dojiljama. Ima ga u mleku, pasulju, sočivu, grašku, krompiru, paradajzu, raznoj ribi i mesu, kao i u voću i koštuničavom voću.
Uravnoteženom, zdravom ishranom unećemo u organizam potrebnu količinu mineralnih materija. Stoga treba da obratimo pažnju na one namirnice koje nisu naši favoriti, jer možda baš one imaju minerale neophodne za očuvanje našeg zdravlja i svih funkcija samog organizma, da bi svi „točkići“ tog finog mehanizma „bili podmazani“ i radili bez problema.
One comment
You have observed very interesting points! ps nice site.Money from blog